Fotovoltaická elektráreň môže mať pre vás dva pozitívne efekty. Jednak vám ako investícia zabezpečí určitý príjem z predaja energie do verejnej siete. Za druhé vám umožní ušetriť na nákladoch za vlastnú spotrebu energie v domácnosti alebo firme. Čo si vyrobíte, môžete aj spotrebovať a nič vás to nestojí.

V našej sérii článkov vám jednoduchým spôsobom priblížime problematiku využívania fotovoltaickej elektrárne pre váš obytný či rodinný dom alebo inú nehnuteľnosť. Popíšme, ako fotovoltaická elektráreň funguje ako systém. Budeme sa snažiť veci vysvetľovať čo najjednoduchšie, pretože si uvedomujeme, že nie každý je elektrikár, prípadne odborník na fotovoltaické javy alebo dotačné schémy.

Fotovoltaická elektráreň

V tejto časti si povieme základné informácie o fotovoltaickej elektrárni, ktorá vyrobí elektrickú energiu pre váš vlastný dom alebo firmu.

Fotovoltaická elektráreň - schéma zapojenia

Fotovoltaická elektráreň – schéma zapojenia

Slnečná elektráreň (niekedy nazývaná aj slnečná) je zariadenie produkujúce elektrickú energiu zo slnečného žiarenia použiteľnú vo vašej domácnosti alebo firme. Jednoduchú schému zapojenia vidíte na obrázku. Popíšme si jednotlivé časti.

Fotovoltaické panely (FV panely)

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely

Vysokovýkonné a trvanlivé články, ktoré vyrábajú elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Fotovoltaické panely sú vyrábané na báze sklo-fóliovej technológie. Fotovoltaické panely sa vyznačujú vysokými výrobnými štandardami, nízkou odchýlkou tolerancie výkonu a dlhou životnosťou. Veľmi odolné solárne sklo a torzná tuhosť rámu sú zárukou vysokej stability modulov. Výrobcovia zvyčajne poskytujú nasledovné záruky:

  • 25 rokov na výkon fotovoltaických panelov (na výkon 90% prvých 10 rokov a výkon 80% ďalších 15 rokov)
  • 10 rokov na vyhotovenie panelu 10 rokov (rám modulu, elektronické súčasti a kabeláž)

Životnosť je 25-30 rokov. Rozmer jedného panelu je približne 1×1,5 m (v závislosti od výrobcu a typu) Fotovoltické panely musia byť uchytené na nosnej konštrukcii – v spoľahlivom montážnom systéme na každý druh strechy. Tieto nosné systémy sa vyznačujú perfektnou statikou, bezproblémovým vzhľadom a dlhou životnosťou. Celohliníková konštrukcia kombinovaná s ušľachtilou oceľou zaručuje odolnosť voči korózii aj poveternostným vplyvom. Je použiteľná na akýkoľvek druh krytiny a sklon strechy či už ide o strechu šikmú, plochú alebo oblúkovú, so šindlom, škridlou, fóliou, či trapézovým plechom. Na obr.3 je nosná konštrukcia pre rovnú strechu.

Fotovoltaické panely - uchytenie

Fotovoltaické panely – uchytenie

Meniče

Fotovoltaika - menič jednosmerného prúdu na striedavý

Fotovoltaika – menič jednosmerného prúdu na striedavý

Elektrický prúd vyrábaný fotovoltaickými panelmi je jednosmerný. Ako vieme v našich príbytkoch používame striedavý elektrický prúd. Zmenu jednosmernej elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi na striedavú, zabezpečujú meniče.

Monitorovací systém

Fotovoltaika - monitorovací systém

Fotovoltaika – monitorovací systém

Pri veľkých fotovoltaických elektrárňach je nevyhnutné mať prehľad o výkone takejto elektrárne. Pre malé elektrárne montované v rodinných domoch to nie je až tak dôležité. Je však výhodné mať prehľad o ich výkone a mať archivované dáta o minulosti. To zabezpečí monitorovací systém dodávaný (na vyžiadanie) spoločne s meničom. Informácie môžete mať vo svojom počítači, mobile alebo tablete.

 

Elektromer vyrobenej elektrickej energie

V súčasnosti každá namontovaná fotovoltaická elektráreň dostáva dotáciu od štátu za všetku vyrobenú elektrickú energiu bez ohľadu nato, či ju spotrebujete alebo predáte (systém dotácií rozoberieme v niektorom z nasledujúcich článkov). Túto vyrobenú elektrickú energiu nám odmeria elektromer (v našej schéme nakreslený v podkroví domu) Okrem elektromeru musíme namontovať ochranné prvky a istič elektrárne (pre zjednodušenie v schéme neuvádzame) a potom fotovoltaickú elektráreň zapojíme do rozvodnej skrine domu. V rozvodnej skrine ešte vymeníme starý elektromer za nový (4Q elektromer), ktorý je schopný merať nielen odobratú, ale aj odovzdanú (vašou fotovoltaickou elektrárňou vyrobenú ale v domácnosti nespotrebovanú) elektrickú energiu.

Fotovoltaická elektráreň na streche

Slnečná elektráreň na streche

Fotovoltaická elektráreň na streche

Slnečná elektráreň na streche

Fotovoltaická elektráreň na streche - pred

Fotovoltaická elektráreň na streche – pred

Fotovoltaická elektráreň na streche - po montáži

Slnečná elektráreň na streche – pred

Fotogaléria namontovaných fotovoltaických elektrárni na Slovensku Zaujala Vás téma? Máte otázky? Neváhajte a kontaktujte nás