5. AC a DC coupling

May 15, 2018

V predchádzajúcom článku sme si objasnili sériové a paralelné zapojenie batérii. V skratke môžeme povedať, že pri sériovom zapojení dom funguje aj bez distribučnej siete. Pri paralelnom je baterka len úložiskom prebytočnej energie. Viac o výhodách či nevýhodách oboch spôsobov sa dočítate v tomto článku.

Označením AC a DC coupling (striedavé a jednosmerné spájanie) rozlišujeme stranu, z ktorej sú batérie nabíjané. Vo všeobecnosti platí, že ak dopĺňame batérie do existujúcich fotovoltaických systémov, tak batérie nabíjame z AC strany (samozrejme musíme použiť doplnkový menič, ktorý riadi nabíjanie a vybíjanie batérie). Nové fotovoltické systémy  s batériami zapájame DC couplingom. Tieto systémy označujeme ako hybridné resp. ostrovné systémy.

 

DC coupling

DC coupling resp. DC spájanie je typické pre systémy, kde už od začiatku uvažujeme s použitím bateriek pri slnečných elektrárňach (hybridné fotovoltaicky resp. ostrovné fotovoltaiky). Pri týchto systémoch sú batérie a fotovoltaické panely spojené na DC (jednosmernej) strane. Takýto systém je z elektrického riadenia výrazne jednoduchší ako systém s AC couplingom. Pre túto architktúru sú typické striedače určené pre offgrid riešenia ako je napríklad Victron.

 

Výhody:

 • stačí nám len jeden striedač pre riadenie batérii, panelov a spotreby

Nevýhody:

 • striedače pre DC coupling, fungujú len za prítomnosti batérie. To znamená, že pri odpojení batérie bude celý systém nefunkčný (výnimkou je napríklad striedač fronius symo hybrid, ktorý dokáže fungovať s batériami ako aj bez batérii)

 

 

AC coupling

Pri striedavom spájaní, ide zväčša o doplnenie existujúceho systému o batérie. Štandardné striedače (tzv. sieťové striedače) nevedia riadiť nabíjanie/vybíjanie batérii a preto je nutné v prípade dodatočnej inštalácie batérie doplniť aj ďalší striedač. AC coupling využívajú aj batérie Tesla. Pri AC couplingu sú fotovoltaické panely (DC) napojené na on-grid striedač, ktorý vyrába striedavý prúd. Tento striedač je zapojený rodinnom dome (garáž, pivnica, poval atď.). Následne boli do systému doplnené batérie (DC) a striedač pre riadenie batérii (AC strana).  Panely a baterky sú spojené na AC strane, preto hovoríme o AC couplingu.

AC coupling sa využíva aj v domácnostiach/podnikoch, kde fotovoltaické zariadenie nainštalované nie je, no je tu potreba záložného zdroja. Vtedy sa do existujúceho systému doplní striedač, ktorý vie riadiť nabíjanie a vybíjanie batérii podľa požiadaviek zákazníka.

Nabíjanie a vybíjanie batérii je riadené na základe prebytkov elektriny. Pri sériovom zapojení riadi prebytky samotný striedač, pri paralelnom doplnkový elektromer – viď článok.

 Výhody:

 • výroba elektriny z panelov a nabíjanie/vybíjanie batérii sú 2 oddelené na sebe nezávislé systémy.

Nevýhody:

 • nutnosť dokúpiť ďalší striedač pre riadenie nabíjania/vybíjania batérii

Oba tieto systémy vieme zapájať v dome/podniku sériovo aj paralelne a je možné robiť aj kombinácie AC a DC couplingu. Viď obrázok nižšie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Pripravujeme

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square

Rajec, Slottova 942/4

 • Instagram - Black Circle
 • LinkedIn - Black Circle
 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • Google+ - Black Circle
 • Pinterest - Black Circle