top of page

Hybridné meniče - časť. 1 Fronius GEN24

Vzhľadom na narastajúci záujem o inštaláciu batérii, resp. riešení, kde bude možné pripojenie batérii v budúcnosti sme pre Vás pripravili sériu článkov o najpopulárnejších hybridných meničoch. Postupne si rozoberieme výhody a nevýhody každého z nich a na záver ich porovnáme.


Prvý článok patrí spoločnosti Fronius s dlhou tradíciou a ich meničom s označením GEN24.


Fronius GEN24



Spoločnosť Fronius prišla na trh na jeseň 2020 s meničmi s označením GEN24. Pred meničmi GEN24 mala spoločnosť k dispozícii svoje hybridné meniče len v 3 prevedeniach (3,4,5 kW). Novou generáciou sa ponuka značne rozšírila. Aké výhody alebo nevýhody táto generácia so sebou prináša?


Snáď najväčším lákadlom novej generácie meničov je možnosť zálohy priamo z panelov (t.j. bez pripojenia batérie).

Nová generácia prišla aj s rozšírením portfólia hybridných meničov. Pôvodné meniče boli výlučne trojfázové (6 až 10 kW) nové sú aj jednofázové (3 až 6 kW). Viac menej každý rodinný dom na Slovensku je trojfázový, preto by logicky mala padnúť voľba vždy na trojfázové riešenie. No vzhľadom na spôsob merania spotreby energie v SR je irelevantné či máte trojfázovú alebo jednofázovú variantu. Riadili by sme sa požadovaným výkonom. Výhody troj


fázového riešenia spoznáte až pri výpadku energie, kedy budete mať dostupnú energiu v celom dome (nie len v určitej časti domu).

Meniče Fronius už od začiatku majú mimoriadne nízku vlastnú spotrebu energie s automatickým odpojením meniča v prípade nedostatku energie na DC strane (panely a baterky), teda v noci. Menič ma tak počas svojej nečinnosti nulovú spotrebu energie. Za nás veľké plus. Chceme predsa elektrinu šetriť a nie pridať do domácnosti ďalší spotrebič.

Rovnako ako pri starej generácii aj pri tejto novej si musíte na zapnutie záložného systému počkať zhruba 90 sekúnd, t.j. pri výpadku energie vo verejnej sieti prídete aj vy o elektrinu zhruba na jeden a pol minúty. Taktiež tu zostala nutnosť inštalácie relatívne drahého riešenia oddelenia od vonkajšej siete relátkami, (ktoré nie sú súčasťou striedača, no bez nich záložný režim nie je možné aktivovať).

Ďalším mínusom (len pri trojfázových riešeniach) je symetrická dodávka. To znamená, že do každej fázy resp. časti domu sa dodáva vždy rovnaký výkon. Čo ale nie je optimálne. Len zapnutie kanvice znamená nárast odberu v jednej časti domu zhruba o 2 kW ( v ostatných dvoch častiach zostane nezmenený). Tento mínus je z časti potlačený určitým stupňom asymetrie pri ostrovnom režime (až do výkonu 3.7 kW).

Pri hybridných meničoch Fronius si treba dať pozor na záruku. Ak menič bude pracovať viac ako 15% svojho života v ostrovnom režime, tak je to považované za porušenie záručných podmienok. Vďaka robustnosti slovenských elektrických vedení (zásluhy treba pripísať režimu pred rokom 1989) sa budete pohybovať na úrovni hlboko pod 1%. Spomeňte si kedy naposledy u Vás vypadla elektrina a na ako dlho...

Meniče žiaľ nie je možné kombinovať. To znamená, že v jednom systéme môže byť maximálne jeden menič. Myslíme si, že je to škoda, keďže pri klasických variantoch meničov značky Fronius táto softvérová podpora existuje. Treba ale dodať, že do domácnosti väčší ako 10 kW menič potrebovať určite nebudete.

Taktiež pri tomto systéme narazíte na kompatibilitu batérii ako aj na maximálnu kapacitu batérie. Zatiaľ je možné pripájať len batérie BYD (ten kto pozná EasySun tak vie, že sme fanúšikom tejto značky, takže za nás palec hore) s maximálnou kapacitou 58 kWh. Pre domácnosti odporúčame riešenie na úrovni 5-12 kWh, takže obmedzenie hodnotíme ako nepodstatné. My v EasySun sme za celú našu históriu inštalovali maximálne 50 kWh batériu (aj to v priemysle).

Tento produkt má určite svoje nevýhody, no jeho cieľovým trhom je domáci zákazník a tam je z nášho pohľadu 100%tný. Pre klasickú domácnosť na Slovensku je to výborná voľba. V primeranej cene dostanete skvelý produkt, s rozšíriteľnou zárukou až na 25 rokov, s najlepším pokrytím servisu, jednoduchým ovládaním a skvelým monitoringom. Ak máte ale domácnosť citlivú na výpadky energie (inteligentná domácnosť, server, zabezpečovací systém, práca z domu), tak by sme skôr odporúčali inú variantu (napríklad Victron, ktorému sa budeme venovať v ďalšom článku).



Pripravujeme
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page